Series: Souhvězdí a mytologie


  • Sochař (Sculptor, Scl)

    Sochař je slabé souhvězdí jižně od Velryby a Vodnáře, které poprvé uvedl francouzský astronom Nicolas Louis de Lacaille během svého mapování jižní oblohy v letech 1751-1752.

  • Orion (Orion, Ori)

    Orion je bezesporu jedno z nejhezčích zimních souhvězdí. Bylo známo již tři tisíciletí před rozkvětem řecké kultury, a to v Mezopotámii. Tamější kmeny je nazývaly "Uru-anna" (Světlo oblohy). Z tohoto názvu vzniklo jméno Orion, které se dochovalo do dnešních dob.

  • Lev (Leo, Leo)

    Lev je zvířetníkové souhvězdí, které svým tvarem připomíná krále zvířat. Nachází se na jih od Velkého vozu a v jarních měsících ho spatříme ve večerních hodinách.

  • Labuť (Cygnus, Cyg)

    Labuť je typické letní souhvězdí naší oblohy, bohaté na zajímavé objekty. Prodloužená ramena hvězdného kříže připomínají křídla letícího ptáka Mléčnou dráhou k jihu. V takové poloze najdeme souhvězdí zobrazované na Eufratských kamenných deskách.

  • Pegas (Pegasus, Peg)

    Pegas je rozlehlé souhvězdí podzimní oblohy, nápadné zejména proto, že leží mimo Mléčnou dráhu v oblasti poměrně chudé na hvězdy. Lze je snadno najít pomocí charakteristického velkého čtyřúhelníku, zvaného „Pegasův čtverec“, tvořeného hvězdami Markab, Scheat, Algenib a hvězdou Sirrah, která však již patří do souhvězdí Andromedy. Hvězdu Markab dodnes užívají mořeplavci pro navigaci.

  • Blíženci (Gemini, Gem)

    Blíženci jsou zvířetníkové souhvězdí, které můžeme na obloze spatřit částečně v Mléčné dráze. Řecký název je Dioskúroi, lat. Dioscuri nebo Gemini (dvojčata). Báje vypráví o dvou bratrech Kastoru a Polluxovi, po Héraklovi nejslavnějších dórských hrdinech.

  • Pastýř (Bootes, Boo)

    Bootes, znamená v řeckém překladu „honák volů“. V češtině užíváme Honák – Pastevec. Někdy je označován i jako „strážce medvědů“, protože v sousedství tohoto souhvězdí najdeme i Velkou medvědici a Malého medvěda.

  • Herkules (Hercules, Her)

    Herkules (řecky Hérakles), největší hrdina řeckých bájí, se narodil v Thébách vládci bohů i lidí Diovi a krásné tírynthské královně Alkméně. Po narození dostal jméno Alkeidés. Héraklem se stal až později, podle Diovy manželky Héry, která se mu mstila za nevěru svého muže Dia a kladla mu do cesty nástrahy, které musel neustále překonávat. Od svého otce dostal do vínku sílu a slávu. Hned po narození na něj poslala Héra do kolébky dva hady, aby ho zardousili, ale to se jim nepovedlo. Všichni užasli nad jeho silou.

  • Perseus (Perseus, Per)

    Podle řecké legendy byl Perseus jedním ze synů nejvyššího boha Dia a Danay, dcery argejského krále Akrisia. Narodil se za podivných okolností. Jeho děd Akrisios se z věštby dozvěděl, že zahyne rukou svého vnuka. Dal vybudovat pro svou dceru Danau podzemní komnatu z kamene a bronzu a tak ji izoloval proti mužům. Ale všemohoucí Zeus nad ním vyzrál a pronikl k ní v podobě zlatého deště. Narodil se jí syn Perseus.

  • Vozka (Auriga, Aur)

    Vozku na zimní obloze představuje řecký král Erichthonios, který byl synem chromého boha Hefaista. Vychovávala jej sama bohyně Athéna a když dospěl, stal se aténským králem. Proslavil se tím, že jako první zapřáhl čtyři koně do vozu a stal se mistrem v ovládání spřežení. Po svém otci byl chromý, vynález vozu byl pro něj nezbytný a užitečný všemu lidstvu. Zeus přenesl Erichthonia po jeho smrti na oblohu, kde ho můžeme jako Vozku vidět dodnes.


Najdete nás také na:

Na hvězdárně sídlí:

Galerie

Nejbližší události

Dub
19
20:00 Pozorování oblohy Plzeň
Pozorování oblohy Plzeň
Dub 19 @ 20:00
Pozorovací pátky: Za jasného nebe sledování zajímavých objektů na večerní obloze. Při nepříznivém počasí možnost prohlídky výstavního prostoru či program v malém planetáriu. Začátek programu každý pátek v 20:00 h Upozornění: Pozorování  je možné pouze… Celý článek
Dub
22
Po
16:00 Astrokroužek Plzeň – začátečníci
Astrokroužek Plzeň – začátečníci
Dub 22 @ 16:00 – 17:30
Více informací na stránce o kroužcích
19:00 Kurz: Základy meteorologie
Kurz: Základy meteorologie
Dub 22 @ 19:00 – 20:30
Více informací na stránce o kroužcích a kurzech.
Dub
25
Čt
16:00 Astrokroužek Rokycany – začátečníci
Astrokroužek Rokycany – začátečníci
Dub 25 @ 16:00 – 17:30
Zahájení astronomického kroužku v Rokycanech od 16 h. Více informací na stránce o kroužcích  
20:00 Pozorování oblohy Rokycany
Pozorování oblohy Rokycany
Dub 25 @ 20:00
Pozorovací čtvrtky: Za jasného nebe sledování zajímavých objektů na večerní obloze, při nepříznivém počasí možnost prohlídky výstavy fotografií či program v sálu hvězdárny. Začátek programu každý čtvrtek v 20 hodin. Upozornění: Pozorování  je možné… Celý článek