Aktuální obloha

Jak vypadá obloha nad námi právě teď? Jsou na Slunci nějaké skvrny? A co Měsíc? Couvá, nebo dorůstá? Odpovědi na tyto otázky hledejte na této stránce.

Obloha

Mapa ukazuje pohled na noční oblohu přibližně v polovině měsíce, kolem půlnoci.

Na večerní obloze i v první polovině noci máme na obloze stále velmi dobře vidět všechna zimní souhvězdí. Těšit se tak můžeme z výrazného Oriona, Býka, či souhvězdí Blíženců a dalších. Kolem půlnoci většinu těchto souhvězdí nalezneme nad jiho-západním až západním obzorem a postupně nám z oblohy již mizí. Vystřídají je již souhvězdí jarní oblohy, jakým je hlavně souhvězdí Lva a Panny. Díky stále dlouhým nocím tak máme možnost během jedné noci pozorovat jak typicky zimní souhvězdí, tak i typická jarní souhvězdí.

A jak jsou na tom planety?
Po západu Slunce v době soumraku můžeme spatřit velmi jasnou planetu Venuši, která je nyní na večerní obloze a je tedy Večernicí. Zapadá před 21 hodinou. Naopak nám končí na nějaký čas večerní viditelnost planety Jupiter. Ta zapadá již za soumraku a je tedy špatně pozorovatelná. Stále dobře je na tom ještě planeta Mars. Zvečera jej najdeme vysoko nad jižním obzorem v souhvězdí Býka a pozorovat jej můžeme téměř celou noc. Zapadá kolem 2h ranní. Bohužel ale průměr kotoučku v dalekohledu se znatelně zmenšuje, tak jak se od nás Mars vzdaluje. Z okem viditelných planet je tím výčet uzavřen.

Nejbližší soused Země Měsíc, je 07. března v úplňku, poslední čtvrť pak nastává 15. března, nov pak 21. března a konečně 29. března je ve fázi první čtvrti.

Při návštěvě našich hvězdáren vám Měsíc nejlépe ukážeme 23. resp. 24. března, kdy je Měsíc krátce po novu. Kdo by se rád podíval na Měsíc lépe, je v březnu ideální navštívit naši hvězdárnu 30. resp. 31. března.

Z planet vám můžeme ukázat z večera velmi jasnou Venuši a v průběhu noci ještě planetu Mars.

Nalákat vás na pozorování oblohy může i náš článek, ve kterém si připomínáme krásu zimní oblohy a je k dispozici zde.

Slunce je v posledních dnech a týdnech opět velmi aktivní a dočkali jsme se dokonce i dvou polárních září viditelných z našeho území. Polární záře vám nabídnout nemůžeme, ale na Slunce se můžete přijít podívat i na naši hvězdárnu (Rokycany, Plzeň), kde vám (za jasného počasí) rádi ukážeme fotosféru (tedy jakýsi povrch Slunce) a chromosféru, kterou sledujeme speciálním dalekohledem v tzv. čáře H alfa. Připomínám že dopolední návštěvu hvězdárny je nutné si předem domluvit a to buď telefonicky, nebo emailem. Kontakty zde.

Slunce z družice SDO

Aktuální fáze Měsíce
Měsíc je starý 11 dní

Dorůstající měsíc
Dorůstající měsíc

Na obloze jej najdeme v souhvězdí Lva

 

 

Viditelnost planet a Měsíce
Graf východů a západů planet, Měsíce
Západy, východy
Zdroj: astromik.org
Legenda
Měsíc Merkur Venuše Mars Jupiter Saturn Uran Neptun

Najdete nás také na:

Na hvězdárně sídlí:

Galerie

Nejbližší události

Dub
3
Po
16:00 Astronomický kroužek 2022/2023 –...
Astronomický kroužek 2022/2023 –...
Dub 3 @ 16:00 – 17:30
Více informací na stránce o kroužcích
19:00 Kurz: Základy geologie a paleont...
Kurz: Základy geologie a paleont...
Dub 3 @ 19:00 – 20:30
Více informací na stránce o kroužcích a kurzech.  
Dub
6
Čt
20:00 Pozorování oblohy Rokycany
Pozorování oblohy Rokycany
Dub 6 @ 20:00
Pozorovací čtvrtky: Za jasného nebe sledování zajímavých objektů na večerní obloze, při nepříznivém počasí možnost prohlídky výstavy fotografií či program v sálu hvězdárny. Začátek programu každý čtvrtek ve 20 hodin. Upozornění: Pozorování  je… Celý článek
Dub
12
St
18:30 Přednáška „Čas v nás i kolem nás“
Přednáška „Čas v nás i kolem nás“
Dub 12 @ 18:30
Přednáší: prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc., Anotace: Čas automaticky přijímáme jako cosi, co plyne nezávisle na nás samotných. Je tomu skutečně tak? Kde se čas bere?  Lze ovlivnit chod času?… Celý článek
Dub
13
Čt
20:00 Pozorování oblohy Rokycany
Pozorování oblohy Rokycany
Dub 13 @ 20:00
Pozorovací čtvrtky: Za jasného nebe sledování zajímavých objektů na večerní obloze, při nepříznivém počasí možnost prohlídky výstavy fotografií či program v sálu hvězdárny. Začátek programu každý čtvrtek ve 20 hodin. Upozornění: Pozorování  je… Celý článek