Aktuální obloha

Jak vypadá obloha nad námi právě teď? Jsou na Slunci nějaké skvrny? A co Měsíc? Couvá, nebo dorůstá? Odpovědi na tyto otázky hledejte na této stránce.

Obloha

Mapa ukazuje pohled na noční oblohu přibližně v polovině měsíce, kolem 22 hodiny (SEČ).

A máme zde téměř léto pojďme se podívat co první letní měsíc nabídne na obloze.
 

Přelom jara a léta nám poskytne nádherný výhled na objekty vzdáleného vesmíru, které již kolem půlnoci střídá letní obloha a s ní naopak pohled na část naší Galaxie, kde převládají objekty „místní“ nad těmi vzdálenými.

Když se podíváme na souhvězdí, tak ty jarní jako je především Panna, Pastýř a Lev, vystřídají letní souhvězdí, ke kterým patří zejména Labuť, Lyra, Orel a nebo Herkules.

Z bohatého seznamu objektů vhodných pro pozorování na našich hvězdárnách jmenujme třeba zajímavou dvojhvězdu Albireo v Labuti, kulové hvězdokupy (M3, M13, M92,…), otevřené hvězdokupy, určitě dvě nejhezčí planetární mlhovinu Prstýnek v Lyře či Činku v Lištičce. A že vám to nic neříká? Nevadí, přijďte na naše hvězdárny a vše se dozvíte a při troše štěstí i na vlastní oči uvidíte!

 
Jak je na tom viditelnost planet?
 
Jedním slovem, špatně. Večer a v noci není viditelná žádná z planet a tak vám ani žádnou nebudeme moci nabídnout v našich dalekohledech. Nad ránem se sice situace již lepší a postupně se můžeme těšit na planety Saturn a Mars a koncem měsíce i malinko na Jupiter. Na jejich příznivější viditelnost však musíme stále čekat až na sklonek prázdnin a začátek dalšího školního roku. Tím se dostáváme i k další naší nabídce a tou je astronomický kroužek pro děti, kde všechny zmíněné planety budeme moci pozorovat a nejen to, děti se o nich i leccos zajímavého dozvědí.
 
 

Fáze Měsíce:
nov: 6. června 14:38 SELČ
první čtvrť: 14. června
úplněk: 22. června 03:08 SELČ
poslední čtvrť: 28. června

To také znamená, že Měsíc u nás nejlépe uvidíte dalekohledem v polovině měsíce (13. a 14. června) ale šanci máte i v následujícím týdnu (20. a 21. června), kdy se ale blíží již úplněk a Měsíc nám bude přesvětlovat ostatní nebeské objekty. Je ale na vás, kdy na hvězdárnu zajdete.

Aktivita Slunce je  stále spíše vysoká. I nadále je možné, že se dočkáme polárních září z našeho území. Na Slunce se můžete přijít podívat i na naši hvězdárnu (Rokycany, Plzeň), kde vám (za jasného počasí) rádi ukážeme fotosféru (tedy jakýsi povrch Slunce) a chromosféru, kterou sledujeme speciálním dalekohledem v tzv. čáře H alfa.
 
Ještě malé připomenutí dopolední návštěvu hvězdárny je nutné si předem domluvit a to buď telefonicky, nebo emailem. Kontakty zde. Je to snadné a těšíme se na vás.

A co dělat když je zataženo, ale přesto toužíte vidět hvězdy? Zkuste navštívit třeba naši hvězdárnu v Plzni, kde vám rádi ukážeme hvězdnou oblohu v malém komorním planetáriu.

Slunce z družice SDO

Aktuální fáze Měsíce
Měsíc je starý 17 dní

Couvající měsíc
Couvající měsíc

Na obloze jej najdeme v souhvězdí Kozoroha

 

 

Viditelnost planet a Měsíce
Graf východů a západů planet, Měsíce
Západy, východy
Zdroj: astromik.org
Legenda
Měsíc Merkur Venuše Mars Jupiter Saturn Uran Neptun

Najdete nás také na:

Na hvězdárně sídlí:

Galerie

Nejbližší události

Čvn
25
Út
16:00 Astrokroužek Plzeň – pokročilí
Astrokroužek Plzeň – pokročilí
Čvn 25 @ 16:00 – 17:30
Více informací na stránce o kroužcích
Čvn
27
Čt
20:00 Pozorování oblohy Rokycany
Pozorování oblohy Rokycany
Čvn 27 @ 20:00
Pozorovací čtvrtky: Za jasného nebe sledování zajímavých objektů na večerní obloze, při nepříznivém počasí možnost prohlídky výstavy fotografií či program v sálu hvězdárny. Začátek programu každý čtvrtek v 20 hodin. Upozornění: Pozorování  je možné… Celý článek
20:00 Pozorování oblohy Rokycany
Pozorování oblohy Rokycany
Čvn 27 @ 20:00
Pozorovací čtvrtky: Za jasného nebe sledování zajímavých objektů na večerní obloze, při nepříznivém počasí možnost prohlídky výstavy fotografií či program v sálu hvězdárny. Začátek programu každý čtvrtek v 20 hodin. Upozornění: Pozorování  je možné… Celý článek
Čvn
28
15:00 Za vysvědčení na hvězdárnu!
Za vysvědčení na hvězdárnu!
Čvn 28 @ 15:00 – 20:00
Pro všechny školáky (středoškoláky) jsme připravili astronomické odpoledne. Věříme, že si z naší nabídky vyberou malí i velcí, a že se u nás budou vesmírně bavit.   A jestli máš mladšího bráchu nebo sestřičku tak je… Celý článek
21:00 Pozorování oblohy Plzeň
Pozorování oblohy Plzeň
Čvn 28 @ 21:00
Pozorovací pátky: Za jasného nebe sledování zajímavých objektů na večerní obloze. Při nepříznivém počasí možnost prohlídky výstavního prostoru či program v malém planetáriu. Začátek programu každý pátek v 21:00 h Upozornění: Pozorování  je možné pouze… Celý článek