Jak vypadá obloha nad námi právě teď? Jsou na Slunci nějaké skvrny? A co Měsíc? Couvá, nebo dorůstá? Odpovědi na tyto otázky hledejte na této stránce.
Mapa ukazuje pohled na noční oblohu přibližně v polovině měsíce, kolem 22 hodiny (SEČ). Pokud máte v plánu využít končícího léta k seznámení se s oblohou, pak neváhejte a přijďte na naše hvězdárny. Výhodou jsou delší noci (hlavně pak tma v přívětivější večerní hodinu) a stále vhodné a teplé počasí. článek vás seznámí s několika typy co u nás pozorovat.
Letní oblohu zdobí vysoko na obloze trojice souhvězdí. Mnozí z vás již tuší, že jde o poměrně velké souhvězdí Labutě, kde je jasná hvězda Deneb,a které vytváří jaký si kříž, trochu níž i méně nápadný je Orel s jasnou hvězdou Altair a trojici uzavírá sice menší, zato výrazné souhvězdí Lyry s jasnou Vegou. Říjen však patří především podzimním souhvězdím. Jsou to především, Pegas, Andromeda, Ryby či Velryba. Samozřejmě podzimních souhvězdí je daleko víc. Po půlnoci oblohu ozdobí již také Orion, Býk nebo Blíženci, což jsou souhvězdí, která si nejlépe vychutnáme až v zimě. Z bohatého seznamu objektů vhodných pro pozorování na našich hvězdárnách jmenujme třeba zajímavou dvojhvězdu Albireo v Labuti, kulové hvězdokupy (M3, M13, M92,…), otevřené hvězdokupy, určitě dvě nejhezčí planetární mlhovinu Prstýnek v Lyře či Činku v Lištičce. A že vám to nic neříká? Nevadí, přijďte na naše hvězdárny a vše se dozvíte a při troše štěstí i na vlastní oči uvidíte! Ti trpělivější z vás, kteří vydrží vzhůru déle, mohou obdivovat první nesměle vykukující souhvězdí zimní oblohy a třeba i Plejády. A konečně začínají večer vykukovat i některé planety. Krátce po západu Slunce lze nad západním obzorem spatřit jasnou „hvězdu“ . Tou je planeta Venuše. Nicméně dobrý cíl pro dalekohled to rozhodně není. V současné době je příliš nízko a zapadá za soumraku.
Pán prstenů je na tom v říjnu nejlépe. Ten vám v dalekohledu ukázat již můžeme. Planeta je nyní dobře pozorovatelná po celou noc. V dalekohledu uvidíme planetu i s prsteny, na které se nyní díváme skoro z roviny jejich oběhu, tedy podobně jako bychom se dívali na gramofonovou desku nikoli shora, ale přesně z boku.
Na největší planetu Sluneční soustavy si budeme muset počkat nejméně do půlnoci, kdy bude jasně zářit nad východním obzorem společně s načervenalou planetou Mars, která vychází o něco později. Můžete si však přivstat a podívat se na Mars i Jupiter pěkně ráno, před rozedněním. To už však i my na hvězdárně spíme a tak v našich dalekohledech budou posledně zmíněné planety až za několik týdnů.
Bude kometa nebude kometa? To je oč tu běží! Zkuste si přečíst náš článek zde.
Musím také zmínit dvě skvělé nabídky, které pro vás máme. Pro menší z vás nabízíme v Plzni i Rokycanech astronomický kroužek. Pro vás starší v Plzni otevíráme nově i astronomický kurz! Neváhejte se přihlásit, počet míst není nekonečný jako (možná) náš vesmír. Více se dozvíte zde. Fáze Měsíce: To také znamená, že Měsíc u nás nejlépe uvidíte dalekohledem 10. resp. 11. října ale šanci máte i v následujícím týdnu (17. a 18. října), kdy je krátce po úplňku a zároveň nám bude Měsíc přesvětlovat ostatní nebeské objekty. Je ale na vás, kdy na hvězdárnu zajdete. Aktivita Slunce je velmi vysoká! Dne 03. října dokonce vědci zaznamenali největší sluneční erupci v tomto slunečním cyklu. I nadále je možné, že se dočkáme silnějších polárních září z našeho území. Na Slunce se můžete přijít podívat i na naši hvězdárnu (Rokycany, Plzeň), kde vám (za jasného počasí) rádi ukážeme fotosféru (tedy jakýsi povrch Slunce) a chromosféru, kterou sledujeme speciálním dalekohledem v tzv. čáře H alfa.
Ještě malé připomenutí dopolední návštěvu hvězdárny je nutné si předem domluvit a to buď telefonicky, nebo emailem. Kontakty zde. Je to snadné a těšíme se na vás.
A co dělat když je zataženo, ale přesto toužíte vidět hvězdy? Zkuste navštívit třeba naši hvězdárnu v Plzni, kde vám rádi ukážeme hvězdnou oblohu v malém komorním planetáriu. |
|