Jak vypadá obloha nad námi právě teď? Jsou na Slunci nějaké skvrny? A co Měsíc? Couvá, nebo dorůstá? Odpovědi na tyto otázky hledejte na této stránce.
![]() Mapa ukazuje pohled na noční oblohu přibližně v polovině měsíce, kolem 21 hodiny (SELČ). Děti čeká začátek školního roku a nás pomalu podzimní obloha. Ale nebojte, i té letní si zatím můžeme užívat. Dobrá zpráva je, že se nám stmívá stále dříve a tak můžeme (za jasného počasí) plně vychutnávat noční oblohu.
Po západu Slunce nám obloha nabízí stále pohled na letní souhvězdí, jmenujme například Herkula, Lyru, Labuť nebo Orla. z České republiky můžeme pozorovat asi čtrnáct typicky letních souhvězdí. Pravda, některá jen částečně a pouze nízko nad jižním obzorem. Po půlnoci se již ke slovu (tedy výše nad obzor) dostávají souhvězdí podzimní oblohy a kdo vydrží ještě déle, může již obdivovat krásu zimních souhvězdí (třeba Oriona).
A co planety?
Na večerní oblohu se nám postupně přesouvá asi nejkrásnější planeta Sluneční soustavy (ovšem až po Zemi 🙂 ) a to Saturn, který po chvíli následuje i největší planeta Jupiter. Na večerní a noční obloze jsou sice i zbylé dvě velké planety Neptun a Uran, nicméně ty nejsou oken viditelné a i v našich dalekohledech to budou jen nevýrazné barevné kuličky.
Další jasná planeta, Venuše je viditelná na ranní obloze, před východem Slunce a stává se z ní jitřenka. V polovině září dosáhne nejvyšší jasnosti a nejlépe viditelná bude během října a listopadu.
V září se také rozloučíme s létem. V sobotu 23. září 2023 v 8 hodin a 50 minut našeho času nastane podzimní rovnodennost. Z astronomického pohledu jde o okamžik, kdy se střed slunečního kotouče ocitne na světovém rovníku v souhvězdí Panny.
Jen o pár dní později, 26. září 2023 nastane takzvaně rovnodenný den. Ačkoliv rovnodennost nastává 23. září a ze samotného slova lze vyvodit, že by měl být den stejně dlouhý jako noc, je ve skutečnosti v tento den Slunce nad obzorem asi 12 hodin a 9 minut. Blíže rovnému dni a noci je právě 26. září, kdy je Slunce nad obzorem 11 hodin a 58 minut. Fáze Měsíce: Při návštěvě našich hvězdáren vám Měsíc nejlépe ukážeme 21. resp. 22. září.
Aktivita Slunce je stále velmi vysoká. Na Slunce se můžete přijít podívat i na naši hvězdárnu (Rokycany, Plzeň), kde vám (za jasného počasí) rádi ukážeme fotosféru (tedy jakýsi povrch Slunce) a chromosféru, kterou sledujeme speciálním dalekohledem v tzv. čáře H alfa. Pokud vás Slunce zajímá, přečtěte si náš článek.
Ještě malé připomenutí dopolední návštěvu hvězdárny je nutné si předem domluvit a to buď telefonicky, nebo emailem. Kontakty zde. Je to snadné a těšíme se na vás.
A co dělat když je zataženo, ale přesto toužíte vidět hvězdy? Zkuste navštívit třeba naši hvězdárnu v Plzni, kde vám rádi ukážeme hvězdnou oblohu v malém komorním planetáriu. |
![]() |
|