Jak vypadá obloha nad námi právě teď? Jsou na Slunci nějaké skvrny? A co Měsíc? Couvá, nebo dorůstá? Odpovědi na tyto otázky hledejte na této stránce.
Mapa ukazuje pohled na noční oblohu přibližně v polovině měsíce, kolem 22 hodiny (SEČ). Pokud máte v plánu využít končícího léta k seznámení se s oblohou, pak neváhejte a přijďte na naše hvězdárny. Výhodou jsou delší noci (hlavně pak tma v přívětivější večerní hodinu) a stále vhodné a teplé počasí. článek vás seznámí s několika typy co u nás pozorovat.
Letní oblohu zdobí vysoko na obloze trojice souhvězdí. Mnozí z vás již tuší, že jde o poměrně velké souhvězdí Labutě, kde je jasná hvězda Deneb,a které vytváří jaký si kříž, trochu níž i méně nápadný je Orel s jasnou hvězdou Altair a trojici uzavírá sice menší, zato výrazné souhvězdí Lyry s jasnou Vegou. Tři zmíněné hvězdy jsou na letní obloze jedny z nejjasnějších a vytvářejí asterismus s názvem Letní trojúhelník. Čtvrtou jasnou hvězdou na letní obloze je Arcturus ze souhvězdí Pastýře, kterého najdeme jako nažloutle zářící hvězdu nad jiho-západním až západním obzorem. Z bohatého seznamu objektů vhodných pro pozorování na našich hvězdárnách jmenujme třeba zajímavou dvojhvězdu Albireo v Labuti, kulové hvězdokupy (M3, M13, M92,…), otevřené hvězdokupy, určitě dvě nejhezčí planetární mlhovinu Prstýnek v Lyře či Činku v Lištičce. A že vám to nic neříká? Nevadí, přijďte na naše hvězdárny a vše se dozvíte a při troše štěstí i na vlastní oči uvidíte! Ti trpělivější z vás, kteří vydrží vzhůru déle, mohou obdivovat první nesměle vykukující souhvězdí zimní oblohy a třeba i Plejády. A konečně začínají večer vykukovat i některé planety. Krátce po západu Slunce lze nad západním obzorem spatřit jasnou „hvězdu“ . Tou je planeta Venuše. Nicméně dobrý cíl pro dalekohled to rozhodně není. V současné době je příliš nízko a zapadá za soumraku. 5. září se však můžete pokochat úzkým srpečkem Měsíce a kousek od nej na obloze i Venuše.
Pán prstenů je na tom lépe. Ten vám v dalekohledu ukázet již můžeme. Planeta je nyní dobře pozorovatelná po celou noc. V dalekohledu uvidíme planetu i s prsteny, na které se nyní díváme skoro z roviny jejich oběhu, tedy podobně jako bychom se dívali na gramofonovou desku nikoli shora, ale přesně z boku.
Na největší planetu Sluneční soustavy si budeme muset počkat nejméně do půlnoci, kdy bude jasně zářit nad východním obzorem společně s načervenalou planetou Mars, která vychází o něco později. Můžete si však přivstat a podívat se na Mars i Jupiter pěkně ráno, před rozedněním. To už však i my na hvězdárně spíme a tak v našich dalekohledech budou posledně zmíněné planety až za několik týdnů.
Vynechat bychom neměli i jedno zatmění Měsíce. I když bude jen takové, slovy jednoho kolegy, miniaturní. Více se však dozvíte v jeho článku zde.
Musím také zmínit dvě skvělé nabídky, které pro vás máme. Pro menší z vás nabízíme v Plzni i Rokycanech astronomický kroužek. Pro vás starší v Plzni otevíráme nově i astronomický kurz! Neváhejte se přihlásit, počet míst není nekonečný jako (možná) náš vesmír. Více se dozvíte zde. Fáze Měsíce: To také znamená, že Měsíc u nás nejlépe uvidíte dalekohledem 12. resp. 13. září ale šanci máte i v následujícím týdnu (19. a 20. září), kdy je krátce po úplňku a zoroveň nám bude Měsíc přesvětlovat ostatní nebeské objekty. Je ale na vás, kdy na hvězdárnu zajdete. Aktivita Slunce je velmi spíše vysoká. I nadále je možné, že se dočkáme silnějších polárních září z našeho území. Na Slunce se můžete přijít podívat i na naši hvězdárnu (Rokycany, Plzeň), kde vám (za jasného počasí) rádi ukážeme fotosféru (tedy jakýsi povrch Slunce) a chromosféru, kterou sledujeme speciálním dalekohledem v tzv. čáře H alfa.
Ještě malé připomenutí dopolední návštěvu hvězdárny je nutné si předem domluvit a to buď telefonicky, nebo emailem. Kontakty zde. Je to snadné a těšíme se na vás.
A co dělat když je zataženo, ale přesto toužíte vidět hvězdy? Zkuste navštívit třeba naši hvězdárnu v Plzni, kde vám rádi ukážeme hvězdnou oblohu v malém komorním planetáriu. |
|