Aktuální obloha

Jak vypadá obloha nad námi právě teď? Jsou na Slunci nějaké skvrny? A co Měsíc? Couvá, nebo dorůstá? Odpovědi na tyto otázky hledejte na této stránce.

Obloha

Mapa ukazuje pohled na noční oblohu přibližně v polovině měsíce, kolem 22 hodiny (SEČ).

Pojďme se podívat, co si pro nás únor roku 2024 připravil.
 
Jarní obloha je  bohatá na galaxie, tedy vzdálené objekty vesmíru. Je to především proto, že Mléčná dráha, tedy rovinu naší vlastní Galaxie, se klene nízko od západního, přes severní k východnímu obzoru. To znamená, že máme nerušený výhled nad její rovinu a tedy i do větších vesmírných dálav.
Začneme jako tradičně oblohou a viditelností souhvězdí. Asi nejnápadnější je Lev a pak také Panna, či Pastýř a samozřejmě další jarní souhvězdí. Na pomezí Lva a Panny lze dalekohledem nalézt velké množství galaxií. Také nejjasnější hvězdy Regulus (Lev), Spica (Panna)  a Arcturus (Pastýř) vytvářejí orientační obrazec – jarní trojúhelník.
 
Jak je na tom viditelnost planet?
 
Duben je na chvíli poslední měsíc, kdy můžeme pozorovat největší planetu Sluneční soustavy – Jupiter.  Planetu nalezneme nad západním obzorem, krátce po západu Slunce. Její pozorovací podmínky se však rychle zhoršují.  Opět se s planetou setkáme koncem června a to na ranní obloze před východem Slunce. Od července bude již opět dobře pozorovatelný.
 
Další velká planeta – Saturn je ke spatření krátce před východem Slunce, nízko nad východním obzorem. Kousek vedle je i planeta Mars. Na lepší pozorovací podmínky obou planet však musíme vydržet až na konec května, či lépe června, kdy hlavně Saturn bude za svítání již poměrně vysoko a tedy i dobře viditelný.
 
 

Fáze Měsíce:
poslední čtvrť: 2. dubna
nov: 8. dubna 20:22 SELČ
první čtvrť: 15. dubna
úplněk: 24. dubna 1:49 SELČ

Aktivita Slunce je  stále spíše vysoká. I nadále je možné, že se dočkáme polárních září z našeho území. Na Slunce se můžete přijít podívat i na naši hvězdárnu (Rokycany, Plzeň), kde vám (za jasného počasí) rádi ukážeme fotosféru (tedy jakýsi povrch Slunce) a chromosféru, kterou sledujeme speciálním dalekohledem v tzv. čáře H alfa.

 
Ještě malé připomenutí dopolední návštěvu hvězdárny je nutné si předem domluvit a to buď telefonicky, nebo emailem. Kontakty zde. Je to snadné a těšíme se na vás.

A co dělat když je zataženo, ale přesto toužíte vidět hvězdy? Zkuste navštívit třeba naši hvězdárnu v Plzni, kde vám rádi ukážeme hvězdnou oblohu v malém komorním planetáriu.

Slunce z družice SDO

Aktuální fáze Měsíce
Měsíc je starý 15 dní

Úplněk
Úplněk

Na obloze jej najdeme v souhvězdí Vah

 

 

Viditelnost planet a Měsíce
Graf východů a západů planet, Měsíce
Západy, východy
Zdroj: astromik.org
Legenda
Měsíc Merkur Venuše Mars Jupiter Saturn Uran Neptun

Najdete nás také na:

Na hvězdárně sídlí:

Galerie

Nejbližší události

Dub
25
Čt
16:00 Astrokroužek Rokycany – začátečníci
Astrokroužek Rokycany – začátečníci
Dub 25 @ 16:00 – 17:30
Zahájení astronomického kroužku v Rokycanech od 16 h. Více informací na stránce o kroužcích  
20:00 Pozorování oblohy Rokycany
Pozorování oblohy Rokycany
Dub 25 @ 20:00
Pozorovací čtvrtky: Za jasného nebe sledování zajímavých objektů na večerní obloze, při nepříznivém počasí možnost prohlídky výstavy fotografií či program v sálu hvězdárny. Začátek programu každý čtvrtek v 20 hodin. Upozornění: Pozorování  je možné… Celý článek
Dub
26
20:00 Pozorování oblohy Plzeň
Pozorování oblohy Plzeň
Dub 26 @ 20:00
Pozorovací pátky: Za jasného nebe sledování zajímavých objektů na večerní obloze. Při nepříznivém počasí možnost prohlídky výstavního prostoru či program v malém planetáriu. Začátek programu každý pátek v 20:00 h Upozornění: Pozorování  je možné pouze… Celý článek
Dub
29
Po
16:00 Astrokroužek Plzeň – začátečníci
Astrokroužek Plzeň – začátečníci
Dub 29 @ 16:00 – 17:30
Více informací na stránce o kroužcích
Dub
30
Út
16:00 Astrokroužek Plzeň – pokročilí
Astrokroužek Plzeň – pokročilí
Dub 30 @ 16:00 – 17:30
Více informací na stránce o kroužcích