Messierův maratón

Ve druhé polovině 18. století francouzský astronom Charles Messier, známý pozorovatel komet, začal sestavovat seznam mlhavých vesmírných objektů. Jednalo se z dnešního hlediska o hvězdokupy, mlhoviny a galaxie. V té době byly vnímány jen jako mlhavé „obláčky“, které neměnily v průběhu času svoji pozici na obloze a astronomům se často pletly právě s kometami.

Soupis, který z této jeho činnosti postupem doby, počínaje rokem 1757 vznikal, obsahuje 110 objektů, které jsou označovány jako M1 až M 110 a ustálilo se pro něj označení Messierův katalog. První vydání katalogu se datuje rokem 1771. V té době čítal pouhých 45 objektů. Třetí vydání z roku 1781 již obsahoval 103 položek. Současnou podobu s výše zmíněnými 110 objekty katalog získal až počátkem 20. století, kdy byl upřesněn a doplněn o poslední objekty.

Náhoda tomu chtěla, že se Slunce jednou ročně, vždy kolem jarní rovnodennosti, dostane do oblasti, v níž se nenachází žádný objekt slavného katalogu. Z toho vyplývá, že na samém konci zimy a začátku jara lze teoreticky během jediné noci spatřit prakticky všechny položky slavného soupisu nejjasnějších deep-sky objektů severní oblohy. Stačí jen, aby vám přálo trochu štěstí na počasí a abyste byli velice dobře připraveni.

A od toho už je jen krok k „Messierovskému maratónu“. Vymysleli si jej pro zábavu, motivaci k pozorování a získávání nových zkušeností astronomové amatéři v severní Americe. „Běhá“ se už mnoho desítek let. Samozřejmě, že jako každý maratón není ani tento jednoduchý. Obzvlášť když „pravověrní sportovci“ při něm zakazují používat tzv. dělené kruhy, natož pak další moderní automaticky naváděné dalekohledy. Když se vám napoprvé podaří zahlédnout alespoň padesát, sedmdesát objektů, můžete být velmi spokojeni. V každém případě se jedná o skvělé procvičení práce s hvězdnými mapami a dalekohledem, které lze provádět (samozřejmě, že ne s takovouto motivací) i jindy během roku.

Od roku 2003 Messierovský maratón organizuje také Hvězdárna v Rokycanech spolu se Západočeskou pobočkou České astronomické společnosti. Do Rokycan se pokaždé sjedou zájemci z řad astronomů amatérů z celého Plzeňského kraje a někteří i z ještě větší dálky. S ohledem na to, že přeci jen počasí nebývá vždy našim akcím nakloněno tak, jak bychom si přáli, můžete si svůj Messierovský maratón uspořádat i „soukromně“. Pokuste se co nejlepší výsledek získat kdykoli od začátku roku až do termínu „řádného“ maratónu. Váš maratón bude zahrnut do celkových výsledků, které budou vyhlášeny v Rokycanech na hvězdárně po skončení konkrétního ročníku.

Na průběh a výsledky jednotlivých ročníků se můžete podívat na stránkách Západočeské pobočky České astronomické společnosti.

Najdete nás také na:

Na hvězdárně sídlí:

Galerie

Nejbližší události

Říj
7
Po
16:00 Astrokroužek Plzeň – začátečníci
Astrokroužek Plzeň – začátečníci
Říj 7 @ 16:00 – 17:30
Více informací na stránce o kroužcích
18:30 Astronomický kurz
Astronomický kurz
Říj 7 @ 18:30 – 20:00
Více informací na stránkách o kurzech. https://www.hvr.cz/kurzy-hvezdarna-plzen/  
Říj
8
Út
16:00 Astrokroužek Rokycany – pokročilí
Astrokroužek Rokycany – pokročilí
Říj 8 @ 16:00 – 17:30
Více informací na stránce o kroužcích
Říj
10
Čt
16:00 Astrokroužek Rokycany – začátečníci
Astrokroužek Rokycany – začátečníci
Říj 10 @ 16:00 – 17:30
Více informací na stránce o kroužcích
19:00 Pozorování oblohy Rokycany
Pozorování oblohy Rokycany
Říj 10 @ 19:00
Pozorovací čtvrtky: Za jasného nebe sledování zajímavých objektů na večerní obloze, při nepříznivém počasí možnost prohlídky výstavy fotografií či program v sálu hvězdárny. Začátek programu každý čtvrtek v 19 hodin. Upozornění: Pozorování  je možné… Celý článek