Astrometrie

S pozorováním zákrytů hvězd tělesy Sluneční soustavy je velice těsně spojena problematika přesné astrometrie. S ohledem na technické vybavení hvězdárny byla snaha zapojit se i do této ne příliš atraktivní ale o to potřebnější aktivity. V srpnu roku 2014 se podařilo završit dlouhodobé úsilí o získání oficiálního přidělení tzv. MPC kódu (Minor Planet Center) naší pozorovací stanici. Tento kód dostávají pouze observatoře, které jsou schopny získávat dostatečně přesná astrometrická měření. Jeho přidělení je bráno jako nutná podmínka k tomu, aby na mezinárodní úrovni byla měření stanice zaznamenávána a publikována coby věrohodná a použitelná k následným zpracováním.

Po několikaletém období pokusných a testovacích měření, na nichž byla ověřována přesnost získávaných výsledků, se v roce 2015 rozběhla pravidelná pozorování, jejichž výsledky jsou publikovány mimo jiné na stránkách IAU Minor Planet Center (Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, Cambridge, Massachusetts, USA). Na podrobné výsledky se můžete podívat na stránkách Josta Jahna.

Celkové počty měřeníV průběhu roku 2018 bylo získáno a následně publikováno celkem 434 poloh planetek a komet. Z toho u celkem 64 objektů se jednalo o tzv. objevová pozorování, tzn. taková, při kterém byla planetka či kometa pozorována jen krátce po jejím objevu a měření tak přispěla k prvotnímu určení dráhy.

Citace v cirkuláři MPECStoupající trend potvrzuje i skutečnost, že v průběhu roku 2019 bylo získáno 599 změřených poloh blízkozemních planetek a komet. K nim lze připočítat ještě kolem sta pozic těles hlavního pásu asteroidů. Velice důležitým ukazatelem je pak počet citací ve výše zmíněném cirkuláři MPEC, těch bylo za rok 2019 celkově 104. Z tohoto počtu se v 84 případech jednalo o sledování zcela nových planetek, které byly pozorovány bezprostředně po objevu.

V dalších letech se četnost pozorování snížila, i tak bylo ale v uplynulých třech letech změřeno přes 770 poloh planetek a komet, z čehož přes 110 bylo pozorováno zcela poprvé. I přesto, že se pozorovací aktivity v uplynulých letech snížily, patříme již stabilně s observatoří na Kleti k nejvýraznějším pracovištím v ČR, které tuto odbornou činnost vykonávají. Naším cílem je počet pozorování v roce 2023 opět zvýšit.

Najdete nás také na:

Na hvězdárně sídlí:

Galerie

Nejbližší události

Říj
7
Po
16:00 Astrokroužek Plzeň – začátečníci
Astrokroužek Plzeň – začátečníci
Říj 7 @ 16:00 – 17:30
Více informací na stránce o kroužcích
18:30 Astronomický kurz
Astronomický kurz
Říj 7 @ 18:30 – 20:00
Více informací na stránkách o kurzech. https://www.hvr.cz/kurzy-hvezdarna-plzen/  
Říj
8
Út
16:00 Astrokroužek Rokycany – pokročilí
Astrokroužek Rokycany – pokročilí
Říj 8 @ 16:00 – 17:30
Více informací na stránce o kroužcích
Říj
10
Čt
16:00 Astrokroužek Rokycany – začátečníci
Astrokroužek Rokycany – začátečníci
Říj 10 @ 16:00 – 17:30
Více informací na stránce o kroužcích
19:00 Pozorování oblohy Rokycany
Pozorování oblohy Rokycany
Říj 10 @ 19:00
Pozorovací čtvrtky: Za jasného nebe sledování zajímavých objektů na večerní obloze, při nepříznivém počasí možnost prohlídky výstavy fotografií či program v sálu hvězdárny. Začátek programu každý čtvrtek v 19 hodin. Upozornění: Pozorování  je možné… Celý článek