Series: Program Space Shuttle


 • Zajímavosti o programu Space Shuttle

  Space Shuttle byl americký kosmický program, který byl oficiálně zahájen 5. ledna 1972. Ten den prezident Richard Nixon veřejně oznámil, že Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) dostal za úkol vyvinout nový kosmický dopravní prostředek. Ten měl být, na rozdíl od klasických raket, použitelný opakovaně.

 • Fotogalerie raketoplánů

  Raketoplány patřily mezi velmi fotogenické stroje, ostatně jako většina kosmické techniky. Na rozdíl od jiných kosmických dopravních prostředků lákaly svým neobvyklým vzhledem, jenž kombinoval prvky letadel a raket. Také díky tomu vzniklo obrovské množství snímků, které zachytily raketoplány v nejrůznějších situacích. Pojďme se společně pokochat výběrem alespoň malého zlomku z nich.

 • Rekordy a zajímavosti programu Space Shuttle

  Americký kosmický program Space Shuttle za dobu své aktivní existence dosáhl celé řady různých prvenství či jiných zajímavých výsledků. Pojďme se společně podívat alespoň na některé z nich.

 • Letadlové nosiče raketoplánů podruhé

  Letadlové nosiče raketoplánů byly dva speciálně upravené letouny, které převážely raketoplány na větší vzdálenosti. Nejčastěji obstarávaly dopravu z Edwardsovy letecké základny (Edwards Air Force Base, EAFB) do Kennedyho vesmírného střediska (Kennedy Space Center, KSC), ale někdy i na jiná místa.

 • Motory, kam se podíváte

  Představte si, že vám někdo položí otázku, kolik měl vlastně raketoplán motorů. Jak mu na ni odpovíte?

 • První pilot raketoplánu

  Koncem srpna 2013 proběhla médii poměrně stručná zpráva o tom, že ve věku 76 let zemřel americký astronaut Charles Gordon Fullerton. Musíme se smířit s faktem, že řada účastníků vesmírných výprav už dosáhla vysokého věku a ani jim se samozřejmě smrt nevyhýbá.

 • Smolný rok pro raketoplán Enterprise

  Rok 2012 by se mohl z pohledu raketoplánů nazvat rokem stěhování. Jak samotné raketoplány, tak i značné množství dalších strojů a zařízení, souvisejících s programem Space Shuttle, získalo nové domovy a postupně se do nich přesouvalo.

 • Endeavour v ulicích velkoměsta

  Jak už jste si mohli přečíst v článku Velké stěhování, nejdále od svého kosmického přístavu bude vystaven raketoplán Endeavour. Tento nejmladší exemplář s označením OV-105 získalo Kalifornské vědecké středisko (California Science Center) v Los Angeles, takže bylo nutné stroj přepravit do místa, vzdáleného vzdušnou čarou bezmála 3 700 km.

 • Velké stěhování

  Co se stane s raketoplány po skončení jejich letů do vesmíru, se začalo řešit již několik let před tím. Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) v roce 2008 vyhlásil soutěž, do které se mohli přihlašovat zájemci, kteří by rádi některý z exemplářů získali.

 • STS-83: Když stávkuje baterie

  Mise STS-83 měla patřit mezi nejdelší výpravy raketoplánu do kosmu, ale z důvodu technické závady musela být silně zkrácena. Nakonec tedy svojí délkou zaujímá pozici pátého nejkratšího letu raketoplánu.


Najdete nás také na:

Na hvězdárně sídlí:

Galerie

Nejbližší události

Dub
19
20:00 Pozorování oblohy Plzeň
Pozorování oblohy Plzeň
Dub 19 @ 20:00
Pozorovací pátky: Za jasného nebe sledování zajímavých objektů na večerní obloze. Při nepříznivém počasí možnost prohlídky výstavního prostoru či program v malém planetáriu. Začátek programu každý pátek v 20:00 h Upozornění: Pozorování  je možné pouze… Celý článek
Dub
22
Po
16:00 Astrokroužek Plzeň – začátečníci
Astrokroužek Plzeň – začátečníci
Dub 22 @ 16:00 – 17:30
Více informací na stránce o kroužcích
19:00 Kurz: Základy meteorologie
Kurz: Základy meteorologie
Dub 22 @ 19:00 – 20:30
Více informací na stránce o kroužcích a kurzech.
Dub
25
Čt
16:00 Astrokroužek Rokycany – začátečníci
Astrokroužek Rokycany – začátečníci
Dub 25 @ 16:00 – 17:30
Zahájení astronomického kroužku v Rokycanech od 16 h. Více informací na stránce o kroužcích  
20:00 Pozorování oblohy Rokycany
Pozorování oblohy Rokycany
Dub 25 @ 20:00
Pozorovací čtvrtky: Za jasného nebe sledování zajímavých objektů na večerní obloze, při nepříznivém počasí možnost prohlídky výstavy fotografií či program v sálu hvězdárny. Začátek programu každý čtvrtek v 20 hodin. Upozornění: Pozorování  je možné… Celý článek