Aktuální obloha

Jak vypadá obloha nad námi právě teď? Jsou na Slunci nějaké skvrny? A co Měsíc? Couvá, nebo dorůstá? Odpovědi na tyto otázky hledejte na této stránce.

Obloha

Mapa ukazuje pohled na noční oblohu přibližně v polovině měsíce, kolem 22 hodiny (SEČ).

Pojďme se podívat, co si pro nás únor roku 2024 připravil.
 
Začneme jako tradičně oblohou a viditelností souhvězdí. Sice je stále zimní období, ale oproti konci roku se noci již výrazně zkracují, což je znát i na viditelnosti souhvězdí. Souhvězdí Pegase či Andromedy nám zapadá z večera. V první polovině noci se pak můžeme kochat typicky zimními souhvězdími, Orion, Býk, Blíženci a další. Většina z nich však již krátce po půlnoci zapadá a naopak nad východním obzorem se objevují již souhvězdí jarní. Asi nejnápadnější je Lev a pak také Panna. Na pomezí těchto dvou souhvězdí lze dalekohledem nalézt velké množství galaxií.
 
Jak je na tom viditelnost planet?
 
Oblohu v únoru zdobí dvě nejjasnější planety. Na večerní obloze nalezneme Jupiter, naopak na ranní Venuši. Obě planety jistě nepřehlédnete, neboť jsou nejjasnější „hvězdy“ na obloze. Obě planety však pomalu z noční oblohy ustupují a tak neváhejte a využijte jejich viditelnosti.
 
 

Fáze Měsíce:
poslední čtvrť: 3. března
nov: 10. března 10:00 SEČ
první čtvrť: 17. března
úplněk: 25. března 08:00 SEČ

Aktivita Slunce je  stále spíše vysoká. I nadále je možné, že se dočkáme polárních září z našeho území. Na Slunce se můžete přijít podívat i na naši hvězdárnu (Rokycany, Plzeň), kde vám (za jasného počasí) rádi ukážeme fotosféru (tedy jakýsi povrch Slunce) a chromosféru, kterou sledujeme speciálním dalekohledem v tzv. čáře H alfa.

 
Ještě malé připomenutí dopolední návštěvu hvězdárny je nutné si předem domluvit a to buď telefonicky, nebo emailem. Kontakty zde. Je to snadné a těšíme se na vás.

A co dělat když je zataženo, ale přesto toužíte vidět hvězdy? Zkuste navštívit třeba naši hvězdárnu v Plzni, kde vám rádi ukážeme hvězdnou oblohu v malém komorním planetáriu.

Slunce z družice SDO

Aktuální fáze Měsíce
Měsíc je starý 9 dní

Dorůstající měsíc
Dorůstající měsíc

Na obloze jej najdeme v souhvězdí Blíženců

 

 

Viditelnost planet a Měsíce
Graf východů a západů planet, Měsíce
Západy, východy
Zdroj: astromik.org
Legenda
Měsíc Merkur Venuše Mars Jupiter Saturn Uran Neptun

Najdete nás také na:

Na hvězdárně sídlí:

Galerie

Nejbližší události

Bře
19
Út
16:00 Astrokroužek Plzeň – pokročilí
Astrokroužek Plzeň – pokročilí
Bře 19 @ 16:00 – 17:30
Více informací na stránce o kroužcích
19:00 Pozorování oblohy Sylván
Pozorování oblohy Sylván
Bře 19 @ 19:00
Bylo vybráno úterý 19. 3. (od 19:00). Minimálně hodinu před začátkem pozorování ve vybraném dni se definitivně rozhodne, jestli se bude vyjíždět nebo ne. Více informací naleznete v tomto článku.
Bře
21
Čt
16:00 Astrokroužek Rokycany – začátečníci
Astrokroužek Rokycany – začátečníci
Bře 21 @ 16:00 – 17:30
Zahájení astronomického kroužku v Rokycanech od 16 h. Více informací na stránce o kroužcích  
19:00 Pozorování oblohy Rokycany
Pozorování oblohy Rokycany
Bře 21 @ 19:00
Pozorovací čtvrtky: Za jasného nebe sledování zajímavých objektů na večerní obloze, při nepříznivém počasí možnost prohlídky výstavy fotografií či program v sálu hvězdárny. Začátek programu každý čtvrtek v 19 hodin. Upozornění: Pozorování  je možné… Celý článek
Bře
22
19:00 Pozorování oblohy Plzeň
Pozorování oblohy Plzeň
Bře 22 @ 19:00
Pozorovací pátky: Za jasného nebe sledování zajímavých objektů na večerní obloze. Při nepříznivém počasí možnost prohlídky výstavního prostoru či program v sálu hvězdárny. Začátek programu každý pátek v 19:00 h Upozornění: Pozorování  je možné pouze… Celý článek