Jak vypadá obloha nad námi právě teď? Jsou na Slunci nějaké skvrny? A co Měsíc? Couvá, nebo dorůstá? Odpovědi na tyto otázky hledejte na této stránce.





Také někdy nazývaná Večernice, či Jitřenka, je nyní na ranní obloze, před východem Slunce a je skutečně Jitřenkou. Na spatření si však musíte trochu přivstat. Vychází kolem 3 hodiny a je vidět i krátce po východu Slunce. Obdivovat ji můžeme i na denní obloze, ale pouze v dalekohledu.
Uran, který je o něco výš můžete pozorovat pouze prostřednictvím dalekohledu, také na ranní obloze.
eho pozorovací podmínky se pomalu zlepšují. Najdete jej na ranní obloze před svítáním nad jihovýchodním obzorem. Vyhází po 1 hodině. Nedaleko najdete i Neptun, ale pouze dalekohledem.
Dne 16. července se k oběma planetám na obloze přiblíží i náš Měsíc. Ráno to tak bude pěkná podívaná.
Fáze Měsíce:
první čtvrť: 2. července
úplněk: 10. července 02:37 SELČ
poslední čtvrť: 18. července
nov: 24. července 21:11 SELČ
To také znamená, že Měsíc u nás nejlépe uvidíte dalekohledem 3. resp. 4. července, šanci máte i v následujícím týdnu (10. a 11. července), kdy je krátce po úplňku a zároveň nám bude Měsíc přesvětlovat ostatní nebeské objekty. Je ale na vás, kdy na hvězdárnu zajdete.
Slunce
Aktivita Slunce je stáele dosti vysoká. Na Slunce se můžete přijít podívat i na naši hvězdárnu (Rokycany, Plzeň), kde vám (za jasného počasí) rádi ukážeme fotosféru (tedy jakýsi povrch Slunce) a chromosféru, kterou sledujeme speciálním dalekohledem v tzv. čáře H alfa.
A co dělat když je zataženo, ale přesto toužíte vidět hvězdy? Zkuste navštívit třeba naši hvězdárnu v Plzni, kde vám rádi ukážeme hvězdnou oblohu v malém komorním planetáriu.
![]() |
|